logo

Crowdly

Each unit of product should use 2 kg of material A, the price of which should be...

✅ Перевірена відповідь на це питання доступна нижче. Наші рішення, перевірені спільнотою, допомагають краще зрозуміти матеріал.

Each unit of product should use 2 kg of material A, the price of which should be $2.1 per kg. The number of units produced is 8,000. 15,800 kg of material A is used and the price paid is $2.2 per kg. Calculate the price and quantity variances.
0%
0%
0%
100%
Більше питань подібних до цього

Хочете миттєвий доступ до всіх перевірених відповідей на elearn.waikato.ac.nz?

Отримайте необмежений доступ до відповідей на екзаменаційні питання - встановіть розширення Crowdly зараз!