logo

Crowdly

Jika sebuah perusahaan menjual 200 unit produknya dengan harga $10 per unit dan ...

✅ The verified answer to this question is available below. Our community-reviewed solutions help you understand the material better.

Jika sebuah perusahaan menjual 200 unit produknya dengan harga $10 per unit dan mengalami total biaya $1.500, berapa keuntungan atau kerugian yang diperoleh?

More questions like this

Want instant access to all verified answers on classroom.its.ac.id?

Get Unlimited Answers To Exam Questions - Install Crowdly Extension Now!