Use the information below to answer the following questions.
Fact 9.3.1
...
✅ The verified answer to this question is available below. Our community-reviewed solutions help you understand the material better.
Use the information below to answer the following questions.Fact 9.3.1Marc has an income of $20 and spends it on two goods, root beer (measured on the vertical axis) and chips (measured on the horizontal axis). The price of root beer is $1 a can. The price of chips is $0.50 a bag. Initially, Marc chooses to consume 10 cans of root beer and 20 bags of chips. Then the price of root beer rises to $1.50 per can and the price of chips falls to $0.25 a bag.Refer to Fact 9.3.1. When the price of a bag of chips falls, Marc